Recenze knih

Ucivilizovat se k smrti? – Christopher Ryan

Velmi čtivá knížka, ukazující, co vše děláme oproti našim předkům nevhodně a co bychom se od nich mohli naučit. V kapitolách knihy je nenuceně naservírován kontrast mezi životem ve společenství lovců a sběračů oproti dnešnímu, civilizovanému způsobu žití.

Autor nikoho násilím netlačí zpět k životu na stromech a v jeskyních, spíš jen poukazuje na elementy, které jsou v dnešním až příliš civilizovaném světě špatně a nastiňuje cestu, která představuje zdravější řešení. Také vyvrací spoustu mýtů spojených s životem v dřívějších dobách – například o nemilosrdnosti divochů a jejich neustálému válčení, nebo o jejich nenaplněném a krutém životě.

Před rozečtením díla jsem měl trochu strach, protože mám z dřívějška přečtenou i autorovu jinou knihu (Na počátku byl s..), pojednávající o pohlavním chování během vývoje našeho druhu, která byla sice místy velice zajímavá, ale častopříliš detailní a zdlouhavá. Christopher Ryan v ní ale rozhodně ukázal své důkladné znalosti nejen našich nejbližších příbuzných – šimpanze učenlivého a šimpanze bonobo, ale i dalších druhů primátů. O tyto znalosti se autor dále opírá právě i v knížce Ucivilizovat se k smrti?, ale již nejde tak do hloubky a četba zůstává poutavá a text živý.

Jakým způsobem pracujeme, jak přivádíme děti na svět a vychováváme je, jak léčíme nemoci, jak vypadá náš sociální život, nebo třeba poloha, ve které vykonáváme potřebu. Postupy, kterými dnes tyto a další činnosti provádíme jsou sice “normální”, ale to neznamená, že jsou pro nás přirozené. Bohužel, častokrát jsou pro nás naopak neprospěšné.

Jde se tedy skutečně ucivilizovat až k smrti? Pravděpodobně, a nejspíš tím směrem trochu směřujeme. Určitě se jedná o stále aktuálnější téma. Kolem nás je sice spousta jídla, to má ale mnohdy mizivou nutriční hodnotu, a tak přesto trpíme nedostatkem některých nutričních látek a živin. Vzduch, který dýcháme a voda kterou pijeme jsou znečištěné. Převážnou část dne trávíme v sedě, zavřeni v budovách bez kontaktu s přímým slunečním světlem. Trpíme civilizačními chorobami.  Moderní medicína a lékaři nás dokáží držet při životě velmi dlouho, ale stojí kvalita takového života vždy za to?

Vzhledem k tématu, kterého se kniha týká, určitě nebude její četba pro každého. Spoustu lidí tahle problematika zkrátka nezajímá a jakoby se jich netýká. Do této doby jsme se všichni narodili, a tak nelze mít komukoli za zlé, že mu dnešní život a stav civilizace přijde naprosto normální. Mně se knížka líbila moc a její otevření mohu vřele doporučit.

Poučné 7,5/10

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *