
Spánek – Nick Littlehales
Knihu Spánek jsem měl na svém seznamu již delší dobu a nyní jsem se k ní konečně dostal. Pro moje nadšení ke spánkovému tématu jsem ji zhltnul během necelého týdne. Pročítám se k poslední kapitole, dočítám poslední stránku před poděkováním, a říkám si.. to je všechno?
Kniha zřejmě příliš nezaujme nikoho, kdo už má o spánku přečteno cokoli jiného. Autor totiž kromě své „zázračné“ metody nepřichází s ničím revolučním a popisuje spíš holé základy.
Některé části, jako třeba úryvek věnující se problematice kofeinu, byly stručné a výstižné, což je v jistém ohledu fajn. Žádná velká omáčka okolo.
Stručný (v tomto případě možná až moc) byl i popis spánkových cyklů. Na ten navazuje rozbor ranní a večerní rutiny, která je velice důležitá, protože ji máme na rozdíl od spánku samotného plně ve svých rukách.
U večerní rutiny autor nepřichází téměř s ničím světoborným – zkrátka to, co slyšíme ze všech stran: vypnout elektroniku, ztlumit světla, neřešit stresující záležitosti, teplá koupel, shrnutí uplynulého dne a přesun myšlenek z hlavy na papír, aby byla pro usínání čistá.
Co mě ale pohladilo po duši, byl odstaveček o důležitosti dýchání nosem během spánku, něco na čem dlouho pracuji. Autor nepíše pouze o metodě zalepení úst lékařskou páskou, ale jde dále a představuje další pomůcky a také produkty pro zprůchodnění nosních cest pro snazší dýchání nosem. Propaguje například produkt Mute, za kterým stojí společnost Rhinomed.
Co se týká ranní rutiny, v první řadě autor apeluje na stejný čas vstávání. Každý. Den.
Nesahat hned po telefonu, vystavit se dennímu světlu, snídat, hýbat se, nastartovat mozek kognitivně náročnou aktivitou.
V následující části jsou vyzdvihovány benefity šlofíků během dne. Autor zde dává i několik tipů, jak si ho dopřát během pracovní doby. Rada tipu: „Najděte si temný kout v kuchyňce a na 30 minut si zdřímněte“ mi ale nepřijde úplně proveditelná, alespoň teda ne u nás v kanclu. Mezi návrhy nechybí ani zdřímnutí si na toaletách. Díky, nechci. 🤢
Veliká pozornost je věnována výběru správné matrace, jelikož autor sám dlouhou dobu matrace vyráběl a prodával. Zde se konečně objevuje pár zajímavých informací a rad k výběru vhodné matrace. S tím se následně pojí i správná poloha pro spánek (na nedominantním boku ve fetální poloze).
Po výběru matrace přebírá hlavní slovo popis ideální místnosti pro spánek. Ani v této kapitole žádná revoluce.
Tím končí první část knihy. V té druhé je rozebrána autorova spánková metoda R90 (velmi zjednodušeně jde o rozdělení spánku do cyklů s tím, že ideál je během týdne naspat 35 cyklů). Jeden cyklus přitom může tvořit 90 minut spánku během noci, nebo 30 minut spánku během dopoledne. Celkově se mi koncept během četby moc nezamlouval, ale systém jsem nezkoušel a nemohu tak hodnotit jeho funkčnost.
Jeden velký benefit u tohoto systému ale vidím. Mnoho z nás má zažitou nutnost spát x hodin každou noc a jakmile nastane např. problém s usínáním, přichází stres z toho, že bude spánku nedostatek a tato stresová reakce ještě více brání v usínání. Začarovaný kruh.
Vědomí toho, že ne každá noc musí být dokonalá, a v případě potřeby se dá noční spánek doplnit šlofíkem přes den, přináší jistou úlevu a sebejistotu.
Hlavní pilíře týkající se spánku jsou v knize popsány opravdu velmi stručně, a naopak dost podrobně jsou rozepisovány úryvky, kde se autor chvástá tím, co vše dokázal a jakým fotbalovým týmům během své kariéry spánkového kouče radil.
Na téma spánku se na trhu dají sehnat skvělé publikace, ale za mě mezi ně tahle knížka rozhodně nepatří. Nedoporučuji.

Superpotravina jménem vajíčko
You May Also Like

Umění být zdráv – Jan Vojáček
23. 10. 2022
Almanach Navala Ravikanta – Eric Jorgenson
7. 7. 2024