
Oxygen advantage – Patrick McKeown
Ústa jsou k jedení, nos k dýchání.
Pro mě, jakožto člověka, který většinu svého života dýchal pusou kvůli alergiím, astmatu a ucpaným dutinám, otevřela kniha oxygen advantage zcela nový vesmír. Názor, že dýchat by se mělo pouze nosem se na mě valil dlouhou dobu z různých podcastů, článků, videí, od trenérů v gymu, a dokonce i z instagramových profilů (Carnivoreaurelius doporučuju). Začal jsem tedy názor postupně přebírat, ale stále mi chyběla odpověď na otázku: Proč vlastně?
A odpověď mi poskytl právě tenhle literární kousek. Vlastně celou řadu odpovědí. Existují totiž desítky, možná stovky důvodů, proč dýchat pouze nosem a kniha celou řadu z nich prezentuje do nejmenších detailů. Tvrzení v knize jsou samozřejmě doplněné o odkazy na studie, kterých je napříč knihou 298!
Are you a mouthbreather?
Samozřejmě jsou mezi námi ti, kteří dýchají pouze nosem od přírody. Ti z nás, kteří takové štěstí nemají ale nemusí zoufat – s trochou úsilí se dá způsob dýchání přeučit. Jde to, sám jsem si tím prošel.
My story time:
Pamatuji si přesně den, pár měsíců zpátky, kdy jsem měl klasicky totálně ucpaný noc a po zkouknutí dalšího videa o dýchání nosem si řekl: Už dost! Prostě tím nosem dýchat začnu, ať se děje co chce. Nadechl jsem se pusou, silou vydechl nosem, ale nadechnout už se nešlo. Pusu jsem si ale otevřít nedovolil. Chodil jsem takhle po místnosti, stále s vydechnutým vzduchem a 100% odhodláním, že se tou pusou už nenadechnu. Sekundy pomalu plynuly a já cítil čím dál větší potřebu se nadechnout. Situace byla každou další vteřinu kritičtější a já už se začínal bát, že mě pud sebezáchovy donutí pusu otevřít, jinak se udusím.
Pak se ale stalo něco neuvěřitelného. Maličký okamžik před tím, než bych byl vlastním tělem donucen pusu otevřít, se stal zázrak. Moje nosní dýchací cesty se uvolnily a dovolily mi se nadechnout. Nos byl odblokovaný.
Někomu kdo běžně dýchá nosem se tahle historka může zdát úsměvná. Pro mě šlo ale o neuvěřitelné zjištění.
Pár dní po téhle první zkušenosti s uvolněním nosu jsem si pořídil knížku Oxygen advantage a v ní se dočetl mimo jiné i to, proč se moje dýchací cesty uvolnily:
Teoretické okénko:
Nadměrné dýchání (dýchání ústy) způsobuje ztráty oxidu uhličitého. My ale k životu potřebujeme nejen kyslík, ale právě i oxid uhličitý. Nízká hladina oxidu uhličitého způsobuje omezení proudění krve, stažení hladké svaloviny a dechových cest. Naopak vyšší hladina oxidu uhličitého otevírá dýchací cesty a roztahuje cévy.
To že byl můj nos neustále ucpaný bylo tedy primárně způsobeno tím, že jsem moc dýchal. Tím docházelo k velkým ztrátám oxidu uhličitého, a to způsobovalo mnoho problémů, včetně ucpaného nosu. Mojí zádrží dechu v těle vzrůstala hladina oxidu uhličitého, což postupně vedlo k rozšíření cév, uvolnění hladké svaloviny a tím pádem „splasknutí sliznice“, což konečně umožnilo nádech nosem.
To není zdaleka všechno
Množství oxidu uhličitého ovlivňuje ale i hladinu PH naší krve, které dále ovlivňuje všechny další aspekty toho, jak naše tělo funguje. Všechno to začíná u dýchání!
V knize je prezentováno množství technik a postupů, od cviku pro uvolnění nosu, až po simulaci tréninku ve vysoké nadmořské výšce.
Nosem bychom neměli dýchat jen při odpočinku, důležité je udržet si dýchání nosem i při fyzické aktivitě.
Také si neodpustím zmínit kapitolu o důležitosti dýchání nosem i během spánku – spánkem trávíme (doufám že všichni!) cca 1/3 každého dne, a to je dlouhá doba. Pro zajištění dýchat nosem lze použít papírovou pásku přes pusu.
Ukazatelem dýchání ústy během spánku může být například probouzení se s vyschlými ústy, chrápání, či velká únava i po dostatečně dlouhém spánku.
Aktuálně s páskou přes pusu v rámci tréninkového programu Oxygen Advantage chodím i běhat a pohledy kolemjdoucích, které po cestě potkám bývají k nezaplacení. Doporučuji vyzkoušet. K tomu mi zavřená pusa a nižší přísun vzduchu nedovolí překročit své hranice a tím pádem nikdy nedojde k tomu, abych musel z běhu přejít do chůze a vydýchávat se. Vyšší hladina oxidu uhličitého pak vede k efektivnější práci svalů a vyšší saturaci krve kyslíkem.
Aby toho nebylo málo:
To, jakým způsobem dýcháme (a to platí dvojnásob v prvních letech života) ovlivňuje i tvar naší čelisti. Důsledkem dýchání ústy je úzká čelist, křivé zuby, propadlé lícní kosti a menší nosní dutiny.
Při dýchání nosem je totiž jazyk přilepen na horní patro a tlak který způsobuje přispívá v průběhu let k správnému formování čelisti. Při dýchání ústy se ale jazyk volně povaluje v puse, jsou uvolněny svaly které by měly být zpevněné, a to vše vede k zapadlé čelisti a vypouklému podbradku.
Takeaway point:
- Dýchejte za všech okolností pouze nosem (při práci, sportu, spánku, odpočinku..)

Spánek - Nick Littlehales
You May Also Like

Hacknuté tělo – Dave Asprey
14. 11. 2021
Geniální potraviny – Max Lugavere
8. 7. 2023