
Chcete si udržet hormony pod kontrolou? Neberte si účtenky.
Přijde vám také, že muži jsou čím dál tím více zženštilí? A s každou generací se to ještě zhoršuje? Jedná se o komplexní problém a nelze tento jev dávat za vinu pouze jednomu faktoru. Příčin je jistě mnoho.
Za jeden z největších důvodů ale lze považovat hormonálně aktivní látky, takzvané endokrinní disruptory. Jedná se především o uměle vytvořené hormony, pesticidy, látky používané při výrobě léků a kosmetiky atd. Tyto syntetické hormony jsou všude kolem nás a dostávají se do našich těl z nejrůznějších zdrojů.
Stopové množství těchto látek je obsaženo třeba i v pitné vodě, která je infikována skrze ženskou hormonální antikoncepci. Můžeme je najít ale i v potravinách, kosmetice, hračkách, plastových výrobcích, a dokonce i v účtenkách.
Tyto látky narušují hormonální funkce člověka i živočichů. Působí na estrogenové receptory v našem organismu a chovají se jako skutečné hormony. Na rozdíl od těch přirozených ale syntetické hormony zůstávají v našich tělech mnohem déle a nepříznivě ovlivňují naši hormonální rovnováhu.
Co může u mužů způsobit vysoká hladina estrogenu:
-
-
- rychlé přírůstky tuku
- nízké libido
- náladovost
- gynekomastie
- nádorová onemocnění
- deprese
- nadýmání
- vodnaté otoky
-
Hormonální nerovnováha ale není problém pouze u mužů. U žen estrogenová dominance způsobuje problémy jako:
-
-
- nepravidelný menstruační cyklus
- zvýšené riziko rakoviny prsu
- snížené libido
- osteoporóza
- neplodnost
- časté změny nálad
- vypadávání vlasů
- zvýšené ukládání tukových zásob
-
Na co si tedy dát pozor, pokud se chcete vyvarovat nadměrnému přijímání hormonů?
Potraviny
V některých potravinách se přirozeně vyskytují látky zvané fytoestrogeny. Nejznámějším z nich jsou pak isoflavony, které mají u mužů škodlivý efekt na hormonální rovnováhu. V tomto případě se sice nejedná o syntetické hormony, pokud si ale chceme udržet zdravou hormonální rovnováhu, je třeba o nich vědět.
Nejvyšší množství isoflavonů obsahují sójové boby. Dále je nalezneme v lékořici, nebo třeba chmelu (z estrogenového působení pak vznikají ty velké pivní pupky).
Další estrogenní potravinou jsou lněná semínka. Obsahují totiž velké množství lignanů, působících jako rostlinný estrogen.
Nezávisle na druhu potraviny se ale často setkáváme s nejrůznějšími pesticidy, kterými jsou plodiny ošetřovány. V tomto případě se již jedná o uměle vytvořené látky, které nepříznivě ovlivňují naše hormony. Pesticidům se lze vyhnout výběrem potravin v BIO kvalitě.
Mezi potravinami je třeba zmínit i vodu, která může být kontaminována částicemi na hormonální úrovni. Ty se do ní dostávají vlivem znečištění ovzduší, používáním chemických prostředků, nebo třeba z lidských těl (hormonální antikoncepce). V tomto případě si lze pomoci vodním filtrem.
Pro zlepšení hormonální rovnováhy je skvělá brukvovitá zelenina, jako například brokolice. Chcete-li zvýšit hladinu testosteronu, zaměřte se na potraviny obsahující zinek (ústřice, žampiony, kešu oříšky, špenát) a zvyšte příjem vitaminu D. Zkusit můžete i adaptogeny (ashwaganda, maca, holy basil).
Mám pocit, že v tomto odstavci bych se měl zmínit ještě o teflonu. Nejedná se sice o potravinu, při přípravě jídel je ale hojně využíván. Teflon je totiž velmi pravděpodobně karcinogenní – záleží na tom, jak s ním zacházíte. Při smažení na teflonové pánvi nasucho při vysokých teplotách se začne rozkládat samotný teflon. Někteří odborníci tvrdí, že látky užívané k povrchové úpravě teflonu mohou ovlivňovat produkci hormonů.
Jako řešení se zde jeví přechod na litinovou nebo keramickou pánev.
Kosmetika
Šampony, sprchové gely, krémy, zubní pasty, masti, lubrikanty, opalovací krémy. Chemikálie používané téměř v každém kosmetickém přípravku, ale i některých potravinách, se nazývají parabeny. Jde o látky napodobující činnost estrogenu v našem těle.
Parabeny se používají jako konzervanty sloužící k tomu, aby výrobky déle vydržely. Konkrétně se jedná o E214, E216, E218 a butylparaben.
Další nebezpečnou látkou je triclosan, který je přidáván do mýdel, deodorantů, past na zuby, čisticích prostředků nebo třeba ústních vod. Může být také napuštěn do odpadkových pytlů, hraček, obalů a prádla.
Vhodným řešením je přechod na přírodní kosmetiku a čisticí prostředky v BIO kvalitě.
Účtenky
Další běžná věc, od které by většina z nás zřejmě žádné nebezpečí nečekala. Faktem ovšem je, že tento termopapír obsahuje bisfenol A (BPA), látku používanou při výrobě plastů. Výzkumy ukázaly, že u mužů vystavených v zaměstnání většímu množství BPA, vznikaly 4x častěji problémy s erekcí a ejakulací.
V případě žen se zvyšuje šance rakoviny prsu. BPA má velmi negativní účinky na náš imunitní systém. Některé zdroje uvádí, že bisfenol A byl nalezen v moči 93 % Američanů.
Vstřebávání bisfenolu z účtenky do kůže se ještě umocňuje v případě, kdy máme mokrou, nebo třeba mastnou ruku. Případem, kterému se vyvarovat je třeba pojídání hranolků ve fastfoodu se současným žmouláním a zkoumáním účtenky v ruce. Bysfenol se tak do našeho těla dostává nejen skrze kůži, ale současně jej konzumujeme spolu s jídlem.
Stejně jako v případě dalších endokrinních disruptorů, BPA má velmi podobný strukturní vzorec jako estrogen. Estrogenní receptory v našich tělech bohužel nejsou schopny tyto látky rozlišit.
BPA dále nalezneme v plastových výrobcích (lahve, příbory, krabičky), CD, sportovních pomůckách, oblečení, nebo třeba plechovkách. Vedle účtenek ho dále mohou obsahovat letenky, jízdenky, stvrzenky z bankomatů.
Pozor také na označení BPA Free. Bisfenol A je často zaměňován pouze jinými, méně kontroverzními typy bisfenolů (BPS, BPF).
Jak se tedy bránit?
-
-
- Pokud to není nutné, účtenku si neberte, nebo využijte elektronickou
- Pokud v práci přicházíte do kontaktu s účtenkami, chraňte se nitrilovými rukavicemi
-
A ještě jedna poznámka. Nerecyklujte účtenky jako běžný papír. Pokud nechcete, aby kontaminovaly recyklát a dostaly se k vám zpět například ve formě toaletního papíru, radši je vyhoďte do smíšeného odpadu.
Plasty
Jsou všude kolem nás. Že nejsou pro naše hormony příliš zdravé je naštěstí již poměrně rozšířená informace. Obsahují totiž ftaláty, díky kterým jsou plasty ohebné. Ftaláty mají ale nepříznivý vliv na testosteron a negativně ovlivňují například počet a aktivitu spermií. Mohou také zhoršovat alergie a astma.
Ftaláty nejčastěji nalezneme v podlahových krytinách, plastových výrobcích, kosmetice, hračkách, obalech.
Dalším problémem u plastů je bisfenol A, o kterém jsem již psal v odstavci o účtenkách.
Většina nežádoucích látek z plastů se k nám dostane přes jídlo a pití. Základním pravidlem je zamezit jejich ohřívání, které usnadňuje uvolňování škodlivých látek. Čím více jsou plasty opotřebené, tím se riziko zvyšuje. Zvažte pití ze skleněné lahve.
Do našeho organismu se ale dostávají i vdechováním, proto je dobré často větrat. Pokud si v létě sedáte do rozpáleného auta, co nejlépe ho vyvětrejte. Řiďte se také svým čichem. Je vám snad příjemná vůně ze sluncem vyhřáté cyklistické lahve?
Jak se bránit?

- Neohřívejte plastové krabičky v mikrovlnce
- Omezte konzumaci jídel a nápojů z plechovek a konzerv
- Vyhněte se plastů s recyklačním symbolem 3 a 7, které mohou BPA obsahovat
Opalovací krémy a UV filtry
U některých typů UV filtrů byla prokázána jejich schopnost napodobovat působení estrogenu a blokovat produkci testosteronu. Problémem je jejich složení obsahující benzofenon. Ten působí v nejrůznějších kosmetických produktech jako ochrana vůní a barev před působením ultrafialového záření.
V Evropské Unii jsou ve většině případů škodlivé UV filtry zakázány, pozor ale při nakupování opalovacího krému v zahraničí, kde platí jiná legislativa. Jednou z nejškodlivějších látek je v tomto případě 4-methylbenzylidene camphor (4-MBC).
Tyto látky se často používají i ve rtěnkách. Pozor zejména pro kojící matky – UV filtry se mohou dostávat i do mateřského mléka.
Typy UV filtrů, na které si dát pozor: EHMC, BP-1, BP-2, BP-3, 4-MBC, 3-B.
Závěrem:
Zcela se vyhnout přijímání externích hormonů, nebo látek hormony ovlivňující se nám zřejmě již nikomu nepodaří. Nachází se všude kolem nás.
Po přečtení tohoto článku ale již víte, kde jsou některé z jejich největších zdrojů a můžete kontakt s nimi značně omezit.
Jaké kroky podniknete je už čistě na vás.

Složené úročení
You May Also Like

Superpotravina jménem vajíčko
19. 2. 2022
Šípek – přírodní celaskon
21. 10. 2023